12 sierpnia 2021

Czego nie wiesz o cellulicie?

Lipodystrofia, powszechnie nazywana cellulitem dotyka coraz więcej kobiet, dlatego tak ważne jest uświadomienie tego problemu i sposobów jego zwalczania. Jest to nie tylko nieestetyczny wygląd zewnętrzny skóry, ale istotne zaburzenia wewnątrz organizmu.

CZYM JEST CELLULIT?

Cellulit to nieregularne zgrubienia na skórze i nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które wyglądem przypomina skórkę pomarańczową. Najczęściej pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu a także na ramionach i w okolicach kolan. Wbrew pozorom, cellulit nie zawsze wiąże się z otyłością.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy cellulitu: wodny (twardy) i tłuszczowy (miękki).

Pierwszy powstaje na skutek zatrzymywania wody w komórkach tkanki łącznej, czego przyczyną są zaburzenia krążenia krwi i limfy, dlatego też może dotykać nawet kobiety szczupłe. Ściślej przylega do mięśni i nie zmienia położenia wraz ze zmiana pozycji ciała. Ten typ cellulitu często występuje u nastolatek oraz osób aktywnych fizycznie.

Drugi typ cellulitu jest skutkiem nadmiaru komórek tłuszczowych w tkance podskórnej – występuje najczęściej u osób z nadwagą. W ich sytuacji samo obniżenie masy ciała może być nieskuteczne – ważna jest bowiem redukcja tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zwiększeniu masy mięśniowej (większy udział tłuszczu w masie ciała to bardziej widoczna „pomarańczowa skórka”). Cellulit miękki nie przylega do mięśni i pokrywa znaczne powierzchnie skóry. Tkanka podskórna jest pofałdowana i obrzmiała, przemieszcza się wraz ze zmianą pozycji ciała. Cellulit tego typu występuje u osób mało aktywnych, a także tych, które straciły dużo na wadze w krótkim czasie.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU:

- nieprawidłowości w krążeniu krwi i limfy, niedostateczne odżywienie tkanek i gromadzenia się wody w macierzy międzykomórkowej powoduje powstawanie obrzęków,

- zaburzenia gospodarki hormonalnej, związane z niedoborem progesteronu i nadmiarem estrogenów,

- źle zbilansowana dieta, opierająca się przede wszystkim na spożywaniu zbyt dużych ilości węglowodanów i tłuszczów,

- zbyt mała dawka błonnika w diecie,

- nadmiar soli w posiłkach, palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu,

- niska aktywność fizyczna,

- praca siedząca, nie wymagająca ruchu,

- noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,

 

Postępy technologii i wiedzy medycznej pozwalają skutecznie zapobiegać i walczyć z cellulitem.

Najważniejsza jest profilaktyka, dlatego włączenie w nasz codzienny rytm dnia zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz wsparcie zabiegami antycellulitowymi to gwarantowana droga do sukcesu. Istnieje wiele możliwości wyboru zabiegów, odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych, dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta.

 

 

WŁAŚCIWA DIETA W WALCE Z CELLULITEM :

 

- zmniejsz udział tłuszczy w diecie. Zamień tłuszcze zwierzęce na roślinne. Dania smażone na głębokim oleju zamień na rzecz pieczonych, grillowanych, gotowanych i duszonych.


- codziennie sięgaj po świeże warzywa i owoce. Są one przyjaciółmi nie tylko zdrowia, ale i urody. Spożywaj ok 500 g warzyw i 300 g owoców każdego dnia. Dostarczysz w ten sposób organizmowi wiele witamin i minerałów. Nawodnisz ciało oraz uzupełnisz o wartościowy błonnik. Działa on jak szczotka, która wymiecie z organizmu toksyny. Witaminy A, C, E obecne w warzywach i owocach

- wprowadź do diety produkty pełnoziarniste, to również źródło błonnika, pozytywnie wpływającego na pracę jelit. Bogate w antyoksydanty, które pomagają naszemu ciału walczyć z toksynami powodującymi cellulit. Ciemne pieczywo, otręby, płatki owsiane, grube kasze, brązowy ryż czy makaron przez długi czas uwalniają składniki odżywcze, dając na dłużej uczucie sytości.,

- przyjmuj odpowiednią ilości płynów, ok. 2,5 litra na dobę, woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i wpływa korzystnie na proces przemiany materii. Pij najlepiej wodę mineralną niegazowaną oraz herbaty ziołowe, zielone, czerwone, białe. Wybieraj herbaty liściaste. Dodatkowo są one źródłem przeciwutleniaczy, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Słodkie i gazowane napoje zastępuj sokami owocowymi i warzywnymi.

- ogranicz spożycie soli w diecie. Nie da się jej wykluczyć całkowicie, warto jednak pamiętać, że oprócz tego, że dodajesz ją do dań, jest ona zawarta w każdym produkcie, który spożywasz: w chlebie, wędlinach, w serze. Do przyrządzania posiłków używaj ziół. Są one bardziej aromatyczne i nadadzą potrawom nowych smaków.

- ogranicz słodycze, słodkie napoje, dosładzane soki owocowe, słodkie płatki śniadaniowe. To puste kalorie. W nadmiarze odłożą się one w postaci tkanki tłuszczowej.

- wyklucz z diety alkohol, papierosy, ogranicz kawę, będzie to miało korzystny wpływ na Twoje samopoczucie i zdrowie oraz poprawi stan naczyń krwionośnych, w tym obieg limfy.

- ogranicz żywność przetworzona przemysłowo, to nic innego, jak zbędne substancje i konserwanty. Nie są one groźne, ale wtedy, gdy spożywamy je rzadko i w niewielkiej ilości. Gdy jesz ich więcej, stają się przyczyną powstawania tkanki tłuszczowej i cellulitu.


AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA:

Jeśli zależy Ci na redukcji cellulitu, postaw na systematyczną aktywność. Specjaliści zalecają połączenie dwóch rodzajów treningu – aerobowego oraz siłowego. Trening aerobowy powinien być uzupełniony ćwiczeniami siłowymi. Jazda na rowerze lub rolkach, pływanie, bieganie, ćwiczenia na nogi i pośladki, również z użyciem sprzętu treningowego i obciążeń połączone z treningiem cardio , który poprawia metabolizm i wszystkie parametry układu krążeniowo-oddechowego. Doskonałym pomysłem będą także zajęcia taneczne lub zumba, które wymagają mocnej pracy nóg, pośladków, bioder i brzucha, czyli obszarów najczęściej dotkniętych pomarańczową skórką.

Jeśli nie masz czasu ani możliwości na zorganizowany trening warto poświęcić chociaż pół godziny dziennie na bieganie lub nawet szybszy spacer.

Aktywność fizyczna przyniesie efekty w obu typach cellulitu. Na kobiety z cellulitem wodnym ruch działa poprzez pobudzenie krążenia i zwiększenie natlenienia tkanek, a odpowiednio dobrane ćwiczenia pomagają ujędrniać skórę w problematycznych obszarach. Natomiast cellulit tłuszczowy będzie zmniejszał się za sprawą ogólnej poprawy metabolizmu oraz w wyniku redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym zwiększeniu masy mięśniowej.

 

PIELĘGNACJA SKÓRY Z CELLULITEM :

Drenaż limfatyczny - Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów ustrojowych w naszym organizmie. Zalecany jest w leczeniu obrzęków limfatycznych i zastoju limfy – poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny, przyspiesza proces oczyszczania organizmu; jest więc polecany przy każdym stadium (stopniu nasilenia) cellulitu.

Masaż antycellulitowy - Polega na masowaniu miejsc dotkniętych cellulitem przynajmniej raz dziennie, np. pod prysznicem, w trakcie kąpieli lub tuż po niej. Wykonując masaż antycellulitowy, zaczynamy od naprzemiennego prysznica – ciepłego i zimnego. Zmiana temperatury sprawia, że krew zaczyna lepiej krążyć. Pod prysznicem szorstką gąbką lub specjalną rękawicą wykonujemy masaż pobudzający krążenie, należy przy tym pamiętać, aby zawsze kierować się w stronę serca. Można także wykorzystać do masażu bańkę chińską.

Masaż szczotką - Szczotkowanie pobudza nasz układ limfatyczny do wzmożonej pracy, odpowiada on za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Masaż szczotką (na sucho lub na mokro) ma działanie detoksykacyjne - komórki są stymulowane i poprawia się całościowy proces obiegu krwi, dzięki czemu nagromadzone toksyny są szybciej wydalane na zewnątrz. W trakcie masażu szczotką złuszczamy przy okazji martwy naskórek. Masaż pozwala na rozbicie tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach ciała i jej równomierne rozłożenie, dzięki czemu skórka pomarańczowa staje się mniej widoczna.

Preparaty antycellulitowe - Kosmetyki antycellulitowe stanowią terapię uzupełniająca, są dopełnieniem aktywności fizycznej i odpowiednio dobranej, zbilansowanej diety. Ich włączenie do codziennej pielęgnacji poprawi znacząco efekty naszej pracy.

Większość z tych preparatów zawiera kofeinę, wyciąg z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, alg morskich, kasztanowca, bluszczu, pokrzywy, gorzkiej pomarańczy, a także polifenole i L-karnitynę. Przeciwdziałają one gromadzeniu się wody w organizmie, poprawiają ukrwienie skóry, przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn i spalanie tłuszczu. Najlepiej jest je aplikować po uprzednim wykonaniu peelingu całego ciała (np. kawowego), dzięki któremu wygładzimy naskórek, a składniki aktywne zawarte w kosmetykach wnikną głębiej w naszą skórę. Środki te dobrze jest stosować regularnie (dwa razy dziennie), energicznie masując skórę okrężnymi ruchami.


SPECJALISTYCZNE ZABIEGI W GABINECIE KOSMETOLOGICZNYM :

Skuteczne w walce z cellulitem będzie na pewno wykorzystanie najnowszych technologii kosmetologii estetycznej np. w postaci zabiegów endermologii Modente.

Zabieg ma na celu redukcję cellulitu, wymodelowanie i wyszczuplenie sylwetki oraz ujędrnienie skóry. Łączy w sobie 4 najskuteczniejsze technologie na rynku : fale radiowe, promieniowanie IR, masaż ssąco-próżniowy (endomasaż) oraz mechaniczny masaż rolkami.

Endermologia to zabieg, podczas którego specjalne głowice rolują skórę, pobudzając jej głębokie warstwy. W czasie masażu ma miejsce stymulacja adipocytów (komórek tłuszczowych), dzięki czemu zabieg jest skutecznym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej, zalegającej np. na udach, pośladkach, biodrach lub brzuchu. Dodatkowo, dzięki pobudzaniu fibroblastów (komórek tkanki łącznej właściwej) odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna. Zabieg pobudza także pracę układu limfatycznego, co wpływa na poprawę kondycji skóry. Niweluje opuchnięcia i obrzęki. Kolejnym efektem jest stymulacja wydalania nadmiaru płynów i toksyn z organizmu, dzięki czemu ciało oczyszcza się szybciej i efektywniej.

Zabieg ten należy wykonać w serii , około 10-15 razy, by uzyskać naprawdę spektakularny efekt.

 

Beauty

UMÓW WIZYTĘ

 Zadzwoń: +48 573 372 206  lub umów się online: